Phone list

Applications & Operations
Last Name Title Email Phone Number
Ken Paulson Chief Operating Officer 250 419-4404
Community Relations
Last Name Title Email Phone Number
Laura-Lea Gibson Community Relations Assistant 250 795-2151
Carling Goertzen Landowner Liaison 250 795-2146
Corey Jonsson Director, Community Relations 250 794-5215
Christy Mulholland Landowner Liaison 250 795-2144
Maria Reschke Landowner Liaison 250 794-5264
Compliance Operations
Last Name Title Email Phone Number
Lance Ollenberger Deputy Commissioner - Compliance Operations 250 794-5237
Compliance & Enforcement
Last Name Title Email Phone Number
Emily Bolton Summer Student
Ian Brown Oil & Gas Operations Officer 250 219-9164
Ryan Carignan Oil & Gas Operations Officer 250 261-2153
Paula Corbeil Oil & Gas Operations Officer 250 794-5355
Jacques Corstanje Operations Supervisor
Robert Dunn Compliance Program Specialist 250 794-5286
Kevin Hanna Oil & Gas Operations Officer
Leanne Johnson Oil & Gas Operations Officer
Susan Lao Operations Assistant 250 794-5244
Larry LaRiviere Oil & Gas Operations Officer 250 774-3425
Kate Mana Summer Student
Dianne McGuire Enforcement Specialist 250 794-5364
Ken McLean Oil & Gas Operations Officer 250 794-5312
John Norrish Oil & Gas Operations Officer 250 261-3428
Sean O'Neill Operations Supervisor 250 795-2150
Sean Paynton Lead Operations Officer 250 794-5313
Raymond Pilon Oil & Gas Operations Officer 250 774-3426
Ken Pittam Oil & Gas Operations Officer 250 261-5943
Rachelle Sarrazin Summer Student
Sonia Sharma Operations Assistant 250 794-5323
Peter Smith Lead Operations Officer 250 774-3422
Noella Valliere Oil & Gas Operations Officer 250 793-0940
Alexander Vitek Summer Student
Hack Waldon Oil & Gas Operations Officer
Bob Workman Manager, Enforcement 250 794-5407
Dean Zimmer Director, Compliance & Enforcement 250 794-5278
Emergency Response & Safety
Last Name Title Email Phone Number
Chrissy Czarnecki Emergency Response Technician 250 794-5317
Heidi Elias-Bertrim Emergency Response Coordinator 250 794-5230
Kris Hickman Emergency Response Technician 250 794-5256
Environmental Management & Reclamation
Last Name Title Email Phone Number
Rachel Butler Environmental Management Technologist 250 794-5220
Andrew Jeakins Summer Student
Akbar Khan Environmental Management Officer 250 794-5236
Reg Marquardt Environmental Response Specialist 250 794-5308
Taher Morsi Environmental Management Officer 250 794-5234
Devin Scheck Director, Environmental Management & Reclamation 250 794-5232
Permitting & Authorizations
Last Name Title Email Phone Number
Donna Bozarth Operations Manager 250 794-5273
Tom Ouellette Executive Director 250 794-5322
Roger St. Jean Deputy Commissioner, Permitting & Authorizations 250 794-5270
Application Review
Last Name Title Email Phone Number
Kayla Burke Application Review Assistant 250 794-5347
Shelley Calder Manager, Application Review 250 794-5301
Lori Jeffrey Application Review Process Technician 250 794-5267
Sheri Kohlman Application Review Processing Technician 250 794-5249
Sherry Lythall Application Review & Processing Technician 250 794-5306
Vanessa Martin Application Review Assistant 250 794-5291
Tracy McGee Application Review & Processing Technician 250 794-5262
Monica Neilson Application Review & Processing Technician 250 794-5296
Angela Nielsen Application Review & Processing Technician 250 794-5266
Sheila Tompkins Application Review & Processing Technician 250 794-5208
Permit Operations & Administration
Last Name Title Email Phone Number
Charity Beliveau Permit Administration Technician 250 794-5217
Brenda Grindley Permit Administration Technician 250 794-5324
Erin Hall Permit Administration Technician 250 794-5254
Shelley Lang Permit Administration Technician 250 794-5338
Cailee McNeney Permit Administration Technician 250 794-5326
Dee Peters Permit Administration Technician 250 794-5330
Amanda Ross Permit Administration Technician 250 794-5321
Annette Sperling Permit Administration Technician 250 794-5304
Jody Sutherland Lead Permit Administration Technician 250 794-5334
Michelle Turnbull Applications Review Assistant 250 794-5227
Monica Walker Permit Administration Technician 250 794-5337
Shannon Weatherill Manager, Permit Operations & Administration 250 794-5333
Christa Wheat Permit Administration Technician 250 794-5299
Regional Operations
Last Name Title Email Phone Number
Vera Brandzin Heritage Conservation Program Manager 250 794-5320
Ashley Istead Heritage Conservation Program Assistant 250 794-5235
Megan Vanderwel Cultural Heritage Resource Officer 250 794-5319
Regional Operations - Central Zone
Last Name Title Email Phone Number
Dax Bourke Natural Resource Officer 250 794-5303
Andrew Charters First Nations Liaison Officer 250 794-5331
Amanda Fraser Natural Resource Officer 250 794-5305
Ursula Kroetsch First Nations Liaison Assistant 250 794-5302
Dale Lynn Plotnikow Operations Manager 250 794-5279
Tarilee Rauscher Review Approval Resource Officer 250 794-5284
Regional Operations - SouthEast Zone
Last Name Title Email Phone Number
Valerie Frocklage First Nations Liaison Assistant 250 794-5267
Regional Operations – North Zone
Last Name Title Email Phone Number
Renate Mebus Review Approval Resource Officer 250 794-5271
Andrew Osmond Natural Resource Officer 250 794-5352
Maureen Plews First Nations Liaison Assistant 250 794-5290
Joel Primeau Natural Resource Officer 250 794-5297
Ryan Stark First Nations Liaison Officer 250 794-5287
Peter Verschoor Operations Manager 250 794-5280
Regional Operations – SouthEast Zone
Last Name Title Email Phone Number
Delia Christianson First Nations Liaison Officer 250 794-5277
Mohammad Farah Operations Manager 250 794-5274
Shauneen Gibbons Review Approval Resource Officer 250 794-5238
Dan Hanson Review Approval Resource Officer 250 794-5223
Tim Paull Natural Resource Officer 250 794-5276
Corey Scofield Natural Resource Officer 250 794-5298
James Waterman First Nations Liaison Assistant 250 794-5269
Resource Stewardship & Major Projects
Last Name Title Email Phone Number
Nicole Curnow Manager, Major Projects 250 419-4343
Sean Curry Director, Resource Development 250 419-4486
Jacqueline Howard Resource Development Analyst 250 419-4496
James O'Hanley Deputy Commissioner, Resource Stewardship & Major Projects 250 419-4485
Deborah Robinson Administrative Assistant 250 419-4495
Geographic Information Systems (GIS)
Last Name Title Email Phone Number
Chris Bianchi GIS Technician 250 794-5289
Aron Bird GIS Technical Lead 250 419-4440
Lori Miller GIS Analyst 250 794-5408
Janice Traynor GIS Project Analyst 250 419-4491
Patrick You GIS Support Specialist 250 419-4480
Krista Zens Manager, GIS 250 419-4439
Major Projects
Last Name Title Email Phone Number
Justin Anderson Natural Resource Officer 250 794-5243
Amy Avila Director, Major Projects 250 419-4479
Johannes Bendle Review Approval Resource Officer 250 794-5205
Chris Grieve Major Projects Analyst 250 419-4432
Natasha Horsman Operations Manager 250 794-5248
Donald Manson First Nations Liaison Officer
Sandy O'Flaherty First Nations Liaison Assistant 250 794-5327
Lori Phillips Review Approval Resource Officer 250 794-5318
Peter Pokorny Executive Director, Major Projects 250 419-4347
Madison Schofield Natural Resource Officer 250 794-5362
Peter Wijtkamp Manager, Major Projects 250 419-4445
Petroleum Geology
Last Name Title Email Phone Number
June Barker Senior Petroleum Geologist 250 419-4428
Mark Hayes Technical Leader - Resource Assessment 250 419-4431
Jeff Johnson Supervisor, Petroleum Geology 250 419-4422
Doug McLean Senior Petroleum Geologist 250 419-4429
Stuart Venables Senior Petroleum Geologist 250 419-4472
Dan Walker Senior Petroleum Geologist 250 419-4426
Stewardship
Last Name Title Email Phone Number
Jonathan Boyd Hydrology Technician 250 419-4459
Allan Chapman Hydrologist 250 419-4435
Lisa Helmer Senior Environmental Specialist 250 419-4471
Howard Madill Director, Stewardship 250 419-4424
Ayrilee McCoubrey Stewardship Specialist 250 794-5250
Tony Wakelin Airshed Specialist 250 419-4467
Laurie Welch Hydrogeologist 250 980-6066
Corporate Services Division
Last Name Title Email Phone Number
Randall Smith Chief Financial Officer 250 419-4405
Finance & Administration
Last Name Title Email Phone Number
Gordon Griffiths Executive Director, Finance & Administration 250 419-4406
Core Facility
Last Name Title Email Phone Number
Sung-Eun Kim Core Facility Warehouse Specialist II 250 794-5349
Ryan Olson Core Facility Supervisor 250 794-5225
John Ross Core Facility Warehouse Specialist I 250 794-5348
Corporate Property & Administration
Last Name Title Email Phone Number
Julie Barker Manager, Corporate Property & Administration 250 794-5222
Jennifer Kirkpatrick Lead Coordinator, Corporate Property & Administration 250 794-5221
Alicia Remenda-Alton Receptionist 250 794-5346
Lynn Ross Corporate Property Coordinator 250 419-4451
Michelle Vaskic Corporate Property Coordinator 250 794-5247
Lori Wilson Corporate Property Coordinator 250 419-4451
Finance
Last Name Title Email Phone Number
Daniella Aberger Accounting Assistant 250 419-4413
Jaswinder Mann Manager, Financial Planning 250 419-4416
Robert Teichroew Financial Accounting Analyst 250 419-4414
Records Management
Last Name Title Email Phone Number
Robyn Andrew Well File Technician 250 419-4340
Kathryn Archibald Well File Analyst 250 419-4457
Cathy Cavin Well File Analyst 250 419-4423
Donna Coward Manager, Records & Information Services 250 419-4487
Paige Dorie Records Analyst 250 794-5288
Sara Duncan Records Clerk 250 794-5228
Jason Gregg Records Clerk 250 419-4490
Dana Keough Records Management Officer 250 794-5295
Terri Marsh Records Clerk 250 794-5239
Micah Reschke Records Summer Student 250 794-5401
Kathleen Sheane Records Clerk 250 794-5300
Theresa Spenst Records Management Coordinator 250 794-5268
Robert Story Records Management Coordinator 250 419-4489
Gavin Swan Summer Student 250 419-4488
Matt Thibeault Well File Technician 250 419-4417
Human Resources & Organizational Development
Last Name Title Email Phone Number
Kathy Caveney HROD Coordinator 250 419-4463
Rebecca Lumley Manager, Human Resources & Organizational Development 250 419-4456
Christine Richards Director, Human Resources Services 250 794-5202
Ellice Schneider Manager, Human Resources & Organizational Development 250 419-4443
Alexis Williamson Executive Director, Human Resources & Organizational Development 250 419-4408
Health, Wellness & Safety
Last Name Title Email Phone Number
Andrea Osterlund Manager, Health, Wellness & Safety 250 794-5255
HR Services
Last Name Title Email Phone Number
Joey Lynn Anderson Manager, Human Resources and Organizational Development 250 794-5204
Susan Fong Human Resources Assistant 250 794-5283
Payroll & Benefits
Last Name Title Email Phone Number
Pam Clemen Manager, Total Compensation and Reporting 250 794-5201
Anita Deng Payroll & Benefits Coordinator 250 794-5216
Information Systems & Technology
Last Name Title Email Phone Number
Ab Dosil Executive Director, Information Technology 250 419-4444
Information Systems
Last Name Title Email Phone Number
Kyle Damery Junior Business Analyst 250 794-5366
Ryan Higgins Information Systems Analyst 250 794-5281
Dax Ordze Web Developer 250 419-4447
Rob Smith Manager, Information Systems 250 419-4462
Swati Tariyal Senior Business Analyst 250 419-4483
Information Technology
Last Name Title Email Phone Number
Scott Aronson Information Technology Analyst 250 419-4418
David Edwards Information Technology Analyst 250 794-5213
Scott France Lead Information Technology Analyst 250 419-4477
Patricia Haats Manager, Information Technology 250 794-5209
Rinky Moudgil Information Technology Analyst 250 794-5211
Engineering Division
Last Name Title Email Phone Number
Frank Austin Deputy Commissioner, Pipelines, Facilities, D&P 250 980-6071
Mayka Kennedy Chief Engineer 250 980-6069
Linda King Executive Administrative Assistant 250 980-6056
Suzanne Mathews Engineer, LNG Facilities 250 419-4409
Richard Slocomb Deputy Commissioner, Engineering 250 419-4421
Drilling & Production
Last Name Title Email Phone Number
Don Buckland Senior Engineer, Drilling & Production 250 980-6058
Yingli Chu Engineer, Drilling 250 980-6070
Trudy Clark Engineering Operations Technician 250 794-5258
John Nurkowski Supervisor, Drilling & Production 250 980-6073
Frank Schneider Drilling & Production Engineering Technologist 250 794-5252
Linan Zhang Engineer, Productions Completions 250 980-6068
Facilities Engineering
Last Name Title Email Phone Number
Twyla DePellegrin Facilities Application Review Coordinator 250 980-6074
James Gladysz Technical Leader, Facilities 250 794-5253
Umair Hassan Facilities Engineer 250 980-6065
Dana Lockinger Facilities Application Review Coordinator 250 980-6062
James Nazareth Supervisor, Facilities 250 980-6054
Chase Porter Engineering COOP Student 250 980-6059
Leesa Stellmaker Facilities Technologist 250 794-5251
Field Engineering & Technical Investigations
Last Name Title Email Phone Number
Dale Berranger Technical Advisor 250 794-5316
Gary Nelson Technical Advisor, Pipelines 250 795-2143
Kevin Parsonage Supervisor, Field Engineering & Technical Investigations 250 794-5259
Asset Integrity and Retirement
Last Name Title Email Phone Number
Mike Janzen Manager, Asset Integrity and Retirement 250 419-4464
Nova Williams Liability Management Coordinator 250 419-4469
Compliance & Enforcement
Last Name Title Email Phone Number
Harry Davis Technical Advisor, Drilling & Completions 250 795-2147
Pipeline Engineering
Last Name Title Email Phone Number
Sarangi Ariyawansa Pipelines Application Advisor 250 980-6055
Fereshteh Bahramian Pipelines Engineer
Kira Berntson Engineer, Pipelines 250 980-6057
Peter Flanagan COOP Student 250 980-6060
Ivan Obodovskiy Pipelines Engineer 250 980-6067
Bushra Waheed Engineer, Pipelines 250 980-6061
Jason Wilson Engineer, Pipelines 250 980-6072
Reservoir Engineering
Last Name Title Email Phone Number
Sean Blaney Summer Student 250 419-4400-5024
Janet Davies Senior Reservoir Engineer 250 419-4470
Melanie de Boer Well Test Analyst 250 419-4433
Melanie Denys Well Technician 250 419-4465
Michelle Gaucher Reservoir Engineer 250 419-4482
Michelle Harding Reservoir Engineer 250 419-4493
Mike Hofmann Co-op, Reservoir Engineering 250 419-4400-5022
Verna Kazakoff Well Analyst 250 419-4446
Petra Kriescher-Trudgeon Reservoir Engineer 250 419-4415
Sara Li Engineering Technician 250 419-4442
Brad Perron Co-op Student 250 419-4400-5025
Ron Stefik Supervisor, Reservoir Engineering 250 419-4430
Office of the Commissioner
Last Name Title Email Phone Number
Cathy Hohnsbehn Executive Coordinator 250 419-4497
Paul Jeakins Commissioner & CEO 250 419-4411
Kary Michaels Executive Administrative Assistant 250 419-4481
Shannon Toma Executive Administrative Assistant 250 419-4436
Business Transition Strategy
Last Name Title Email Phone Number
Tim Malcolm Business Transition Strategy Program Manager 250 794-5285
Andrew Spence Executive Director, Business Transition Strategy 250 419-4466
Corporate Affairs
Last Name Title Email Phone Number
Graham Currie Executive Director Corporate Affairs 250 419-4420
Communications
Last Name Title Email Phone Number
Alan Clay Manager, Communications 250 794-5214
Lori Denys Communications Coordinator 250 419-4410
Catherine Dooner Communications Coordinator 250 419-4345
Hardy Friedrich Commuinication Coordinator 250 419-4427
Barb Wright Communications Coordinator 250 419-4346
Performance & Planning
Last Name Title Email Phone Number
Chelsea Carlson Manager, Corporate Planning & Reporting 250 419-4455
Legal & Regulatory
Last Name Title Email Phone Number
Theodora Borissov Director, Internal Audit and Integrated Risk Management 250 419-4460
Laura Coward Strategic Legislation Analyst 250 419-4438
Ruth Samarin Assistant Corporate Secretary 250 419-4468
Trevor Swan Chief Legal & Regulatory Officer 250 419-4473
Legal Services
Last Name Title Email Phone Number
Sara Gregory Executive Director, Legal Services 250 419-4476
Andrea Jarman Senior Legal Counsel 250 419-4342
Regulatory Affairs
Last Name Title Email Phone Number
Andrew Morgan Director, Regulatory Affairs 250 419-4441
Operational Analysis & Audit
Last Name Title Email Phone Number
Derek Hughson Director, Operational Analysis 250 794-5332
Alicia Marcelino Documentation Coordinator 250 794-5282
Rob Mitchell Operations Analyst 250 419-4407
Patrick Smook Manager, Process Improvement 250 794-5314
Susan Teppin Documentation Coordinator 250 419-4474
Sarah Warner Operations Analyst 250 794-5294
Carla Yarrow Research Analyst 250 419-4448
Regulatory & Strategic Relations
Last Name Title Email Phone Number
Charles Porter Deputy Commissioner, Regulatory & Strategic Relations 250 419-4341
First Nations Relations
Last Name Title Email Phone Number
Sara Dickinson Director, Strategic Policy 250 794-5257
Rebecca Donnell First Nations Strategic Engagement Advisor 250 794-5272
Annette Loe First Nations Relations Specialist 250 774-3438
Norman Napoleon First Nations Relations Specialist 250 794-5275
Marc Steynen First Nations Major Projects Liaison Advisor
Regulatory Affairs
Last Name Title Email Phone Number
Anita Mathur Legislation Specialist 250 419-4434
Thom Sedun Regulatory Specialist 250 419-4437