Phone list

Applications & Operations Division
Name Title Email Phone Number
Ken Paulson Executive Vice President, Chief Operating Officer 250 419-4404
Applications
Name Title Email Phone Number
James O'Hanley Vice President, Applications 250 794-5261
Applications Process
Name Title Email Phone Number
Shelley Calder Manager, Application Process 250 794-5301
Lori Jeffrey Application Review & Processing Technician 250 794-5267
Applications Systems Integration
Name Title Email Phone Number
Lee Ann Hicks Permitting Assistant 250 794-5277
Donna Bozarth Authorizations Manager 250 794-5273
Monica Neilson Application Review & Processing Technician 250 794-5296
Permit Adjudication
Name Title Email Phone Number
Peter Antonenko Landowner Liaison 250 795-2155
Sara Dickinson Executive Director, Permit Adjudication 250 794-5253
Dane Eggleston Landowner Liaison 250 794-5291
Shiloa Klassen First Nations Liaison Assistant 250 794-5279
Christine Latos Natural Resource Officer 250 794-5297
Chad Moffat First Nations Liaison Officer 250 794-5245
Jessica Rose Natural Resource Officer 250 794-5216
Michelle Schaeffer Review Approval Resource Officer 250 794-5331
Sarah Thomas First Nations Liaison Assistant 250 638-6404
Toby Turner Natural Resource Officer 250 794-5238
Jacqueline Bourke Review Approval Resource Officer 250 794 5406
Vera Brandzin Heritage Conservation Program Manager 250 794-5320
Chrissy Czarnecki Natural Resource Officer 250 794-5317
Amanda Fraser Review Approval Resource Officer 250 794-5305
Laura-Lea Gibson Community Relations Assistant 250 795-2151
Pamela Giesbrecht First Nations Liaison Assistant 250 794-5262
Carling Goertzen Landowner Liaison 250 795-2146
Dan Hanson Review Approval Resource Officer 250 794-5223
Kris Hickman Permitting Assistant 250 794-5256
Ken Howes Director, Major Projects Decision Support 250 419-4445
Melanie Karjala First Nations Liaison Officer 250 645-2901
Mahesh Khadka Review Approval Resource Officer 250 794-5303
Sheri Kohlman Heritage Conservation Audit Coordinator 250 794-5249
Sherry Lythall Natural Resource Officer 250 794-5306
Angela Nielsen First Nations Liaison Assistant 250 794-5266
Julia Normand First Nations Liaison Officer 250 794-5404
Sandy O'Flaherty First Nations Liaison Officer 250 794-5327
Tim Paull Natural Resource Officer 250 794-5276
Maureen Plews Review Approval Resource Officer 250 794-5290
Corey Scofield Natural Resource Officer 250 794-5298
Sonia Sharma First Nations Liaison Assistant 250 794-5323
Ryan Stark Manager, Decision Support 250 794-5287
Megan Vanderwel Cultural Heritage Resource Officer 250 794-5319
James Waterman Manager, First Nations Liaison 250 794-5269
Permit Adjudication, Central
Name Title Email Phone Number
Adam Kamp Authorizations Manager 250 794-5207
Permit Adjudication, Major Projects
Name Title Email Phone Number
Lori Phillips Authorizations Manager 250 794-5318
Permit Adjudication, North and Southwest
Name Title Email Phone Number
Andrew Osmond Authorizations Manager 250 794-5352
Permit Adjudication, Southeast
Name Title Email Phone Number
Justin Anderson Authorizations Manager 250 794-5243
Permit Operations & Administration
Name Title Email Phone Number
Sara Falden Resource Data Coordinator 250 794-5228
Cailee McNeney Permit Administration Technician 250 794-5408
Janine Mobley Permit Administration Technician 250 794-5396
Charity Beliveau Permit Administration Technician 250 794-5217
Jo-Anne Carter Operations & Administration Assistant 250 794-5336
Erin Hall Permit Administration Technician 250 794-5254
Shelley Lang Lead Permit Administration Technician 250 794-5338
Terri Marsh Resource Data Coordinator 250 794-5239
Dee Peters Permit Administration Technician 250 794-5330
Ashley Roblin Permit Administration Technician 250 794-5310
Kori St. Michael-Anderson Permit Administration Technician 250 794-5229
Jody Sutherland Senior Advisor, Permit Administration 250 794-5334
Monica Walker Permit Administration Technician 250 794-5337
Shannon Weatherill Director, Permit Operations & Administration 250 794-5333
Operational Policy & Environment
Name Title Email Phone Number
Danielle Langlais Administrative Assistant 250 419-4495
Peter Pokorny Vice President, Operational Policy & Environment 250 419-4347
Aboriginal Liaison Program
Name Title Email Phone Number
Jacques Corstanje Director, Aboriginal Liaison Program 250-638-6407
Norman Napoleon First Nations Monitoring & Liaison Advisor 250 794-5275
Christa Wheat Liaison Program Coordinator 250 794-5299
External Audit
Name Title Email Phone Number
Karen Blank Director, External Audit 250 419-4435
Liability Management
Name Title Email Phone Number
Wade Abbott Liability Management Technician 250 419-4355
Mike Janzen Manager, Asset Integrity & Retirement 250 419-4464
Kristen Ramsey Liability Management Advisor 250 794-5224
Nova Williams Liability Management Coordinator 250 419-4469
Major Projects
Name Title Email Phone Number
Brian Murphy Executive Director, Major Projects 250 419-4483
Marc Chawrun Manager, Major Projects 250 419-4356
Hardy Friedrich Manager, Major Projects 250 419-4427
Chris Grieve Major Projects Analyst 250 419-4432
Resource Development & Stewardship
Name Title Email Phone Number
Amber Bergen Environmental Specialist 250 794-5284
Ryan Emperingham GIS Spatial Data Administrator 250 419-4459
Ryan Lai Co-op 250 794-5341
Suzan Lapp Hydrologist 250 794-5316
Ben Rauscher Environmental Specialist 250 794-5250
June Barker Senior Petroleum Geologist 250 419-4428
Chris Bianchi GIS Technician 250 794-5289
Aron Bird GIS Technical Lead 250 419-4440
Rachel Butler Environmental Management Technologist 250 794-5220
Nicole Curnow Manager, Environmental Systems 250 419-4343
Sean Curry Executive Director, Resource Development & Environment 250 419-4486
Mark Hayes Technical Leader, Resource Assessment 250 419-4431
Jacqueline Howard Resource Development Analyst 250 419-4496
Jeff Johnson Supervisor, Petroleum Geology 250 419-4422
Akbar Khan Environmental Management Officer 250 794-5236
Taher Morsi Environmental Management Officer 250 794-5234
Devin Scheck Supervisor, Environmental Stewardship 250 794-5232
Janice Traynor GIS Project Analyst 250 419-4491
Stuart Venables Senior Petroleum Geologist 250 419-4472
Tony Wakelin Air-Shed Specialist 250 419-4467
Laurie Welch Hydrogeologist 250 980-6066
Krista Zens Manager, GIS 250 419-4439
Operations
Name Title Email Phone Number
Lance Ollenberger Vice President, Operations 250 794-5237
Compliance & Enforcement
Name Title Email Phone Number
Chris Emslie Oil & Gas Operations Officer 250 795-2141
Shayla Frechette Oil & Gas Operations Officer 250 794-5339
Georgia Green Operations Assistant 250 794-5208
Kate Mana Oil & Gas Operations Officer 250 795-2152
Katie Wesenberg Oil & Gas Operations Officer 250 794-5311
Dax Bourke Operations Supervisor 250-794-5395
Ryan Carignan Oil & Gas Operations Officer 250 794-5280
Robert Dunn Compliance Program Specialist 250 794-5286
Bruce Hartnell Oil & Gas Operations Officer 250 795-2154
Randy Lang Oil & Gas Operations Officer 250 795-2142
Reg Marquardt Environmental Response Specialist 250 794-5308
Ken McLean Oil & Gas Operations Officer 250 794-5312
John Norrish Oil & Gas Operations Officer 250 794-5252
Sean O'Neill Operations Supervisor 250 795-2150
Darryl Person Oil and Gas Operations Officer 250-638-6406
Raymond Pilon Oil & Gas Operations Officer 250 774-3426
Ken Pittam Oil & Gas Operations Officer 250 794-5355
Peter Smith Lead Operations Officer 250 774-3422
Patrick Smook Director, Compliance & Enforcement 250 794-5314
Noella Valliere Oil & Gas Operations Officer 250 794-5362
Hack Waldon Oil & Gas Operations Officer 250-795-2153
Bob Workman Manager, Enforcement 250 794-5407
Core Facility
Name Title Email Phone Number
Sung-Eun Kim Core Facility Warehouse Specialist II 250 794-5349
Sean Paynton Core Facility Supervisor 250 794-5313
Security & Emergency Management
Name Title Email Phone Number
Jennifer Liddicoat Emergency Management Analyst 250 794-5268
Alyssa Pedersen Operations Assistant 250 794-5235
Peter Dalton Director, Security & Emergency Management 250 794-5231
Heidi Elias-Bertrim Emergency Response Coordinator 250 794-5230
Alicia Remenda Emergency Management Analyst 250 794-5346
Corporate Services Division
Name Title Email Phone Number
Len Dawes Executive Vice President, Chief Financial Officer 250 419-4405
Analysis & Planning
Name Title Email Phone Number
Andrew Spence Executive Director, Analysis & Planning 250 419-4466
Corporate Planning & Reporting
Name Title Email Phone Number
Katherine Carpenter Director, Corporate Planning & Reporting 250 419-4354
Data Governance & Business Intelligence
Name Title Email Phone Number
Bryce Edwards Business Intelligence Co-op Analyst 250 419-4342
Abhinav Rai Manager, Business Intelligence, Research & Analytics 250 419-4357
Jason Gregg Business Intelligence Analyst 250 419-4490
Analysis & Planning
Corporate Initiatives
Name Title Email Phone Number
Derek Hughson Director, Corporate Initiatives 250 419-4451
Tim Malcolm Corporate Initiatives Program Manager 250 794-5285
Alicia Marcelino Documentation Coordinator 250 794-5282
Rob Mitchell Manager, Process Improvement 250 419-4407
Sarah Warner Operations Analyst 250 794-5294
Finance & Administration
Corporate Property & Administration
Name Title Email Phone Number
Karry Bourque Receptionist 250 794-5227
Beth Morrison Administrative Coordinator 250 794-5283
Lori Wilson Corporate Property Coordinator 250 419-4361
Julie Barker Manager, Corporate Property & Administration 250 419-4446
Jennifer Kirkpatrick Lead Coordinator, Corporate Property & Administration 250 794-5221
Michelle Mazur Corporate Property Coordinator 250 794-5247
Finance
Name Title Email Phone Number
Stephanie Arnot Accounting Analyst 250 419-4433
Joel Cave Director, Finance & Administration 250 419-4412
Connie Lui Senior Financial Planning Analyst 250 419-4413
Robert Teichroew Financial Accounting Analyst 250 419-4414
Records Management
Name Title Email Phone Number
Mahia Frost ORCS Developer 250 419-4423
Kathryn Smerechinskiy Director, Records & Information Management 250 419-4487
Dana Keough Specialist, FOIPP & Information Management 250 794-5295
Robert Story Well File Technician 250 419-4489
Shannon Toma Records & Information Management Analyst 250 419-4436
Human Resources
HR Services
Name Title Email Phone Number
Christine Richards Director, Human Resources Services 250 794-5202
Renee Fekete Manager, Human Resources 250 419-4463
Cleo Michels Human Resources Assistant 250 794-5204
Angela Scammell Executive Director, Human Resources 250 419-4408
Jennifer Smalbrugge Manager, Human Resources 250 419-4443
Pam Clemen Manager, Human Resources 250 794-5201
Andrea Osterlund Manager, Human Resources 250 794-5255
Susan Teppin Manager, Payroll & Benefits 250 419-4474
Information Systems & Technology
Name Title Email Phone Number
Katie Cook Information Systems & Technology Coordinator 250 419-4350
Ab Dosil Executive Director, Information Technology 250 419-4444
Information Systems
Name Title Email Phone Number
Kali Borglund Senior Tester & Quality Assurance Analyst 250 419-4494
Kyle Falden Business Analyst 250 794-5366
Nick Wilson Information Systems Analyst 250 794-5270
Ryan Higgins Lead Information Systems Analyst 250 794-5281
Derek Mathews Information Systems Application Architect 250 419-4492
Carla Miller Senior Business Analyst 250 419-4448
Rob Smith Director, Information Systems 250 419-4462
Swati Tariyal Senior Business Analyst 250 419-4479
Patrick You Senior Technical Data Analyst 250 419-4480
Information Technology
Name Title Email Phone Number
Zereau Petruik Information Technology Analyst 250 419-4418
Paige Dorie Information Technology Analyst 250 794-5288
David Edwards Information Technology Analyst 250 419-4349
Scott France Senior Network Security Analyst 250 419-4477
Craig McKenzie Lead Information Technology Analyst 250 794-5409
Rinky Moudgil Information Technology Analyst 250 794-5211
Dax Ordze Lead Information Technology Analyst 250 419-4447
Patricia Sagert Director, Information Technology 250 794-5209
Engineering Division
Name Title Email Phone Number
Mayka Kennedy Executive Vice President, Chief Engineer 250 980-6069
Linda King Executive Administrative Coordinator 250 980-6056
Engineering, Energy Infrastructure & Integrity
Drilling & Production
Name Title Email Phone Number
Derek Swan Data Entry Technician 250 980-6087
Jordan van Besouw Engineer, Drilling & Production 250 980-6089
Yingli Chu Engineer, Drilling 250 980-6070
Trudy Clark Engineering Operations Technician 250 794-5258
Dave Fukumoto Petroleum Engineering Technologist 250 980-6060
Verna Kazakoff Engineering Technician 250 980-6058
John Nurkowski Supervisor, Drilling & Production 250 980-6073
Linan Zhang Engineer, Production Completions 250 980-6068
Integrity & Dam Safety Engineering
Name Title Email Phone Number
Dung Nguyen Dam Safety & Integrity Engineer 250 980-6057
Gouri Bhuyan Supervisor, Integrity Management & Dam Safety 250 980-6059
Bushra Waheed Integrity Engineer 250 980-6061
Pipelines & Facilities
Name Title Email Phone Number
Twyla DePellegrin Pipelines & Facilities Application Advisor 250 980-6074
Umair Hassan Engineer, Pipelines & Facilities 250 980-6065
Sarangi Ariyawansa Pipeline & Facilities Application Advisor 250 980-6055
Fereshteh Bahramian Engineer, Pipelines & Facilities 250 980-6064
James Gladysz Technical Leader, Facilities 250 980-6079
Dana Lockinger Engineering Systems & Project Liaison 250 980-6062
James Nazareth Supervisor, Pipelines & Facilities 250 980-6054
Ivan Obodovskiy Engineer, Pipelines & Facilities 250 980-6067
Joshua Porter Engineer, Pipelines & Facilities 250 980-6090
Leesa Stellmaker Engineering Technologist 250 794-5251
Jason Wilson Engineer, Pipelines & Facilities 250 980-6072
Reservoir, Field Engineering & Technical Services
Name Title Email Phone Number
Richard Slocomb Vice President, Reservoir, Field Engineering & Technical Srvcs 250 419-4421
Engineering Strategic & Technical Services
Name Title Email Phone Number
Suzanne Mathews Engineer, Technical Safety 250 419-4409
Field Engineering & Technical Investigations
Name Title Email Phone Number
Jaret Wieler Technical Advisor 250 793-5326
Harry Davis Technical Advisor, Drilling & Completions 250 795-2147
Gary Nelson Technical Advisor, Pipelines 250 795-2143
Kevin Parsonage Supervisor, Field Engineering and Technical Investigations 250 794-5259
Reservoir Engineering
Name Title Email Phone Number
Karen Diamond Well Analyst 250 419-4353
Melanie Denys Well Analyst 250 419-4465
Michelle Gaucher Reservoir Engineer 250 419-4482
Michelle Harding Reservoir Engineer 250 419-4493
Petra Kriescher-Trudgeon Reservoir Engineer 250 419-4415
Sara Li Reserves & Production Analyst 250 419-4442
Ron Stefik Supervisor, Reservoir Engineering 250 419-4430
Office of the Commissioner
Name Title Email Phone Number
Leisa Woolsey Executive Administrative Assistant 250 419-4359
Cathy Hohnsbehn Senior Executive Coordinator 250 419-4497
Paul Jeakins Commissioner, Chief Executive Officer 250 419-4411
Kary Michaels Executive Administrative Assistant 250 419-4481
Strategic Services Division
Name Title Email Phone Number
Trevor Swan Executive Vice President, Chief Legal & Regulatory Officer 250 419-4473
Board Services
Board Services
Name Title Email Phone Number
Stacey Bligh Manager, Board Operations 250 419-4452
Internal Audit & Risk Management
Name Title Email Phone Number
Theodora Borissov Director, Internal Audit & Integrated Risk Management 250 419-4460
Legal Services & Regulatory Affairs
Name Title Email Phone Number
Sara Gregory Vice President, Legal Services & Regulatory Affairs 250 419-4476
Legal Services
Name Title Email Phone Number
Claire Bond Senior Legal Counsel 250 419-4471
Dorothy Foster Senior Legal Counsel 250 419-4449
Regulatory Affairs
Name Title Email Phone Number
Jenny Biem Director, Regulatory Affairs 250 419-4416
Josh Christensen Director, Strategy and Policy 250 419-4468
Laura Coward Strategic Legislation Analyst 250 419-4438
Anita Mathur Legislation Specialist 250 419-4434
Andrew Morgan Executive Director, Regulatory Affairs and Corporate Strategy 250 419-4441
Thom Sedun Regulatory Specialist 250 419-4437
Strategic Engagement
Name Title Email Phone Number
Charles Porter Vice President, Strategic Engagement 250 419-4341
Public & Corporate Relations
Name Title Email Phone Number
Amy Bronee Communications Specialist 250 419-4367
Phil Rygg Director, Public & Corporate Relations 250 794-5214
Geri Schilling Communication Coordinator 250 794-5219
Sarah Yule Communications Assistant 250 794-5340
Graham Currie Executive Director, Public & Corporate Relations 250 419-4420
Lori Denys Communications Specialist 250 419-4410
Catherine Dooner Manager, Communications 250 419-4345
Amy Forsythe Communications Specialist 250 794-5203
Corey Jonsson Director, Stakeholder Relations 250 794-5215
Maria Reschke Manager, Stakeholder Relations 250 794-5264
Strategic Relations
Name Title Email Phone Number
Tanya Goertzen Strategic Relations Specialist 250 794-5307
Kate Hewitt Strategic Relations Specialist 250 645-2905
Christy Mulholland Strategic Relations Specialist 250 795-2144
Rebecca Donnell Manager, First Nations Relations 250 794-5272
Matthew Scarr Manager, First Nations Relations 250 645-2900
Kelly Wintemute Director, Strategic Relations 250 645-2902
Dean Zimmer Executive Director, Strategic Relations 250-794-5278